Bizi Arayın: 0378 228 57 00

Kırtepe mah. Cumhuriyet cad. No:23/2, Bartın Kroki

Ağız Bakımı

 

Ağız bakımını amacı profilaksidir yani koruyucu tedavidir.

Senede 2 kere yaptıracağınız diştaşı ve bakteri plağı temizliği ile sizlerin ulaşamadığı yerler temizlenerek, daha temiz ve sağlıklı bir ağıza sahip olacaksınız. Bu işlem yaklaşık 20-30 dk. arası sürmektedir. Herhangi bir ağrısı yoktur.

Diş etlerinizde kanama, ağrı veya şiş varsa, diş taşları mevcutsa, kötü bir ağız kokusundan rahatsızsanız ağız bakımın zamanı gelmiş demektir.

Vücudumuz için yararlı olanlar dişlerimiz için de yararalıdır. Taze sebze ve meyve her zaman tüketmeniz gereken besin maddeleridir.

ŞEKER her zaman dişlerinize zarar verir.
ŞEKER, bakteriler için bulunmaz bir besin kaynağıdır. Şekerli ve asitli içeceklerden uzak durunuz.
Eğer mutlaka tatlı birşey yemek istiyorsanız lütfen öğün aralarında değil, ana öğünlerde tüketiniz.
Sonrasında mutlaka dişlerinizi fırçalayınız ya da ağzınızı çalkalayınız.
Şekerin yerine geçen maddeler (sakkarin, xylit veya sorbit) dişlerinizi çürütmez.
Asit içeren besin maddeleri (elma, portakal veya limon) aynı şekilde dilinize de zarar verebilir. Bunları tükettikten en fazla 30 dk. sonra dişlerinizi fırçalayınız.

Bebeklerinize ve çocuklarınıza fazla şeker vermeyin, alıştırmayın..

Özetle, ağız bakımı için bazı ipuçları:
Herkesin Ağız Sağlığı ile İlgili Gereksinimleri farklıdır,
Sizin ağız ve diş sağlığınızın spesifik ihtiyaçlarını diş hekiminizle konuşarak belirleyebilir ve sağlık durumunuzdan kaynaklanan etkilerini beraber tespit ederek, gerekli önlemleri alabilirsiniz. Mesela hamilelik durumunda ağız sağlığınız ile ilgili olarak farklı bir önlem alınırken, kullandığınız bir ilaç sebebiyle oluşan bir ağız kuruluğu probleminde daha farklı bir önlem alınmaktadır.

Rutin Bir Ağız Bakım Programınız Olsun:
Diş hekiminizle konuştuktan ve size uygun olan ağız bakım programını belirledikten sonra o programı uygulayın ve her gün yapmanız gereken işler arasında bunlara da ihmal etmeden yer ayırın, kısa bir süre uygulayıp bırakmayın.

Fluor Kullanımı:
Fluordan sadece çocuklar değil yetişkinler de faydalanabilir. Çocuklarda dişlerin gelişimine katkıda bulunup çürüklere karşı direnç kazanmalarını sağlarken, yetişkinlerde de çürük önleyici ve hassasiyet giderici etkiye sahiptir. Kullandığımız diş macunu ve ağız bakım suları yeterli oranda fluorur içerse de diş hekiminiz sizin durumunuza göre daha yoğun fluorür içeren preparatlar uygulayabilir ya da önerebilir.Diş fırçalama ve diş ipi kullanımı:
Günde en az 2 defa hepimiz dişlerimizi fırçalamalı ve diş ipi kullanmalıyız. Bu şekilde dişlerimizin üstüne ve aralarına yerleşen bakterilerin beslenmesine izin veren plağı ağzımızdan uzaklaştırmış oluruz. Eğer bu plak her gün düzenli olarak uzaklaştırılmazsa yediğimiz besinlerin oluşturacağı asidik ortamlarla bakterilerin dişlerimizi çürütmesine yol açarlar. Ayrıca diş eti problemlerinin de oluşmasına yol açarak diş eti hastalıklarının ağzımızda yer edinmesini sağlarlar, bunlara izin vermemek için çok düzenli ve dikkatli bir şekilde bu plakları ağzımızdan uzaklaştırmalıyız.

Ara Öğünler ve Tatlılar:
Her yemek yediğimizde yemek artıkları diş aralarına birikirler ve bakterilere kaynak sağlarlar. Ne kadar çok sık yersek ve bunlar ne kadar çok ağzımızda kalırsa bakterilerin dişlerimizi uğratacağı yıkım ve oluşturacakları çürükler o derece daha fazla olur. Şekerli veya asit oluşturacak gıdaları yedikten sonra takriben 20 dakika boyunca dişleriniz asit saldırısına maruz kalmaktadır. Eğer aralarda atıştırmak zorundaysanız, öğünlerden sonra dişlerinizi fırçalayın ya da şekersiz sakız kullanın.

Dengeli beslenmek çok önemlidir, bununla beraber günlük ihtiyacımız olan vitaminlerin de takviye edilmesi gereklidir, ağız ve diş sağlığınız için olduğu kadar genel sağlığınız için de önemlidir.

Sigara kullanıyorsanız bırakın ya da azaltın:
Sigara içmek akciğer ve ağız içi kanser riskini önemli oranda artırır, diş eti hastalıklarının oluşmasına yol açar ve dişlerinizde koyu lekeler oluşmasına neden olur, nefesinizin kötü kokması da cabasıdır. Sağlığınız için sigara kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.

Ağzınızı Düzenli Olarak Kontrol Edin
Her ne kadar diş hekimine düzenli olarak gidiyorsanız da, kendi ağzınızı düzenli olarak kontrol edin. Kontrol zamanınız gelene kadar ağzınızda olan bir problemi fark etmeniz yapılacak tedaviyi daha kolay ve daha masrafsız hale getirebilir. Diş kırılması, diş etlerinde oluşan şişmeler, renkleşmeler ya da ağzınızda oluşan ve iyileşmeyen yaralar dikkatli bir şekilde kontrol ettiğinizde sizin gözlemleyip doktorunuza bildirebileceğiniz bir çok durum arasındadır. Bu kontrol özellikle sigara içenler için daha önemlidir, ağız kanserine yakalanma açısından daha büyük risk taşıdıkları için aksatmadan bu kontrolleri yapmaları gerekir.

Düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret edin:
Diş hekiminizin önerisi üzerine kendinize program çıkartın, düzenli olarak kontrol ve temizlikleriniz için diş hekiminize gidin, herkesin aynı sıklıkla gitmesi gerekmeyebilir ama yaklaşık olarak 6 ayda bir gitmekte fayda vardir.

 

 

(0) 378 228 57 00


Ayrıca randevu formumuzu doldurarak da randevu taleplerinizi bize iletebilirsiniz:

randevu formunu doldurun