Bizi Arayın: 0378 228 57 00

Kırtepe mah. Cumhuriyet cad. No:23/2, Bartın Kroki

Sedasyon ( Diş Hekimi Korkusuna Karşı Anestezi )

Yoksa Diş Hekiminden Korkuyor musunuz?

Diş hekimi korkusu duyan ve bu sebeple ağız ve diş sağlığını ihmal eden birçok hasta bulunmaktadır. Bu durum en başta ağız ve diş sağlığının ve devamında genel vücut sağlığının bozulmasına, tedavinin zorlaşmasına ve tedavi süresinin uzamasına neden olmaktadır. Bu korkuyu yaşayan hastalarda bilinçli sedasyon uygulaması ile tedavi planlanabilmektedir.

Bilinçli Sedasyon Nedir?

Sedasyon; anestezi uzmanı tarafından uygulanan, bazı ilaçlarla hastanın bilinci açıkken oluşturulan derin uyku olarak tanımlanabilen, hastanın havayolunu açık tutabildiği, fiziksel uyaranlara ve sözlü konutlara uygun cevabı verdiği ve bilincin baskılandığı bir durum olarak tanımlanan güvenli bir anestezi yöntemidir. Bu bir genel anestezi degildir,hastane ya da ameliyathanede değil diş hekimi muayenehanesinde uygulanır.

Hasta, hekimden aldığı komutları yerine getirebilir. Hasta ile hekim arasında diyalog yaşanması mümkündür
Diş hekiminde ağzını açması söylediğinde, hasta bunu kolaylıkla yapar. İşlem sırasında anestezi uzmanı, hastayı monitörize ederek nabzını ve tansiyonunu takip eder.

Hasta, operasyon sonrası ilaçların etkisi ile ağızda yapılan diş işlemi, ağrıyı, hoşlanmadığı sesleri, vb. hatırlamayacağından psikolojik travmaya da maruz kalmaz. Bu durum, hastanın daha sonra ki seanslarda diş tedavisine gelişini kolaylaştıracaktır.

Bilinçli Sedasyon Güvenli midir?

Bilinçli sedasyon, hem erişkinlerde hem de çocuklarda son derece güvenli olarak kullanılabilmektedir. Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Erişkinlerde intravenöz (damariçi) uygulanır. Doz ayarlaması kiloya göre yapılır. Çocuklarda ise oral (şurup), rektal (makattan), intranazal (burundan) uygulanan şekilleri vardır. Diş tedavisi işleminin süresine göre ek dozlar verilebilir.Tek seansta birçok diş tedavisini yapmak mümkündür (çekimler,dolgular gibi) İşlem bittikten yarım saat sonra hasta evine gidebilecek duruma gelir. Araba kullanmaması, efor gerektirecek işlerden uzak durması, dinlenmesi tavsiye edilir. Ayrıca diş hekimi randevusuna hastanın bir yakını ile gelmesi tavsiye edilir.

Uygun hastalara yapılan bilinçli sedasyon, hastaya ve hekime sağladığı avantajlar düşünüldüğünde, harcanan emek ve zamanın buna değer olduğu görülmektedir

Sedasyonun Avantajları

  • Hasta açısından rahat ve güvenli bir ortam yaratır.
  • Korku hissini tamamen ortadan kaldırır.
  • Tedavinin sonunda hiçbir şey hatırlanmaz.
  • Özellikle korkuya eğilimli çocukların belleklerinde derin izler bırakacak psikolojik travmaları engeller.
  • Ağrı eşiğini yükselterek ağrının hissedilmemesini sağlar.
  • Diş hekimi fobisinin azalması ve istenmeyen reflekslerin önlenmesini sağlar.
  • Hekim açısından son derece rahat bir çalışma ortamı sağlar.
  • Bazı sistemik rahatsızlığı olan hastalarda lokal anestezi ortamının daha rahat tolere edilmesini sağlar.

 

 

 

 

(0) 378 228 57 00


Ayrıca randevu formumuzu doldurarak da randevu taleplerinizi bize iletebilirsiniz:

randevu formunu doldurun